Как ни крути, а жизнь прекрасна! (Велоклуб Кола-БОК)
Сайт вернулся к жизни!

Join the forum, it's quick and easy

Как ни крути, а жизнь прекрасна! (Велоклуб Кола-БОК)
Сайт вернулся к жизни!
Как ни крути, а жизнь прекрасна! (Велоклуб Кола-БОК)
Вы хотите отреагировать на этот пост ? Создайте аккаунт всего в несколько кликов или войдите на форум.
План мероприятий на 2017 год.
Ремонт велосипедов
Последние темы
» Хостел "Good Morning" приглашает в Брест!
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyСб 19 Фев - 17:41 автор Deni

» Одесская велосотка 2017
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyВт 11 Апр - 13:52 автор Vladimir_S

» "Беловежская светлица"
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyПт 10 Мар - 14:05 автор witek

» Подготовка к сезону.
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyПт 10 Мар - 14:04 автор witek

» Майовка с клубом «MOSiR – HURAGAN» и 9 МАЯ.
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyВс 5 Мар - 19:20 автор witek

» План мероприятий на 2017 год
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyСр 22 Фев - 9:20 автор Светлана

» SERPEL -2017
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyСр 18 Янв - 18:44 автор witek

» С Новым 2017 годом!
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyСб 31 Дек - 18:54 автор ValodZia

» Культуру в массы!
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyСр 7 Дек - 13:12 автор Pablo

» Новый сервис объявлений и барахолки.
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyСр 30 Ноя - 18:12 автор Admin

» Погранзона
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyЧт 10 Ноя - 14:12 автор konstantin77

» Поиск интересных мест!
Велосипедом через морозы Якутии. EmptyПт 14 Окт - 10:10 автор Admin

Добавь метку на карту ВелоБреста!

Добавь метку на карту ВелоБреста!

Апрель 2024
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Календарь Календарь

№7 (2014) "Общее Собрание членов клуба!".

Чт 18 Дек - 14:38 автор Admin

Дорогие друзья!

Подходит к завершению очередной 2014 …

Комментарии: 0

№6 (2014) "Городское закрытие велосезона!".

Ср 5 Ноя - 11:06 автор ValodZia

Уважаемые друзья!

Подошло время брестчанам закрыть …

Комментарии: 0


Велосипедом через морозы Якутии.

Перейти вниз

20151218

Сообщение 

Велосипедом через морозы Якутии. Empty Велосипедом через морозы Якутии.




Krzysztof Suchowierski na rowerze przejechał zimą Jakucję. Napisał o tym książkę (wideo)
Rozmawiała Anna Kopeć Kurier Poranny 16.12.2015 18:30
[img]Велосипедом через морозы Якутии. H4fxjfj0ki5a[/img]

http://www.poranny.pl/wiadomosci/bialystok/art/9196034,krzysztof-suchowierski-na-rowerze-przejechal-zima-jakucje-napisal-o-tym-ksiazke-wideo,id,t.html

Samochodem byłoby zbyt wygodnie. Gdybyśmy nim przyjechali i opowiadali o trudach podróży, to nikt by tego nie wziął na poważnie - mówi Krzysztof Suchowierski.
Syberię przejechałeś rowerem już dwa razy. Myślałeś o jakimś innym środku transportu?

Krzysztof Suchowierski, podróżnik: Był jeszcze kajak. W lipcu ze znajomym Przemysławem Witasiukiem przepłynęliśmy rzekę Ob, to jest zachodnia Syberia. Chciałem zobaczyć, jak ten teren wygląda z perspektywy kajaka, mimo że wody nie lubię. Podróż trwała dwa tygodnie, przepłynęliśmy około tysiąca kilometrów.
Sprzęt nas trochę zawiódł. Przemek zwinął kajak i wrócił do Polski, ja jeszcze zostałem tam przez kilka dni. Potem załapałem się na prom, a następnie przez prawie miesiąc podróżowałem autostopem. Teraz chcemy przemierzyć Syberię pieszo.

Po co to robisz? Odkrywasz Syberię czy może chcesz coś komuś udowodnić?

To moja pasja. Chęć poznawania świata, w niektórych momentach także samego siebie. To nakręca.

Wydałeś książkę o nietypowej wyprawie przez Jakucję. Przejechałeś ją rowerem z dwoma Rosjanami. Skąd pomysł na taką podróż?

Chodziło o oddanie hołdu deportowanym na Syberię. Chciałem odwiedzić te miejsca, przejechać tę trasę, którą i oni przemierzyli. Samochodem byłoby zbyt wygodnie. Podczas tej wyprawy wśród mieszkańców mieliśmy prezentacje, także o naszej historii. Gdybyśmy przyjechali do nich samochodem i opowiadali o trudach podróży to nikt by tego nie potraktował poważnie.

Który moment tej wyprawy był najtrudniejszy?

Cała podróż nie była łatwa, każdy dzień był ciężką wyprawą. Ale najtrudniejsza dla każdego z nas była trasa z Chatynia do Bolszoje Niemir. To dystans ok. 100 kilometrów przez góry. Wtedy doświadczyliśmy najniższej temperatury. Było 55 stopni Celsjusza na minusie. To było 20 godzin ciężkiej jazdy, prawie wpadłem w hipotermię (wychłodzenie organizmu - przyp. red.). Ale wytrwaliśmy.

Co Cię najbardziej zaskoczyło?

Ludzie. Okazuje się, że Jakuci cenią takich Polaków jak Wacław Sieroszewski, Jan Czerski, Edward Piekarski. To miłe, że gdzieś w dalekiej Jakucji się o nich pamięta, czyta ich książki, czy ich imieniem nazywa góry. Mam też wrażenie, że miejscowi lepiej mnie przyjęli niż moich rosyjskich współtowarzyszy.

Jak przygotowywałeś się do tej ekspedycji?

Miałem na to tylko trzy miesiące. Żeby się zahartować spałem na balkonie (śmiech), brałem chłodne kąpiele. Nikt z naszej trójki nie miał przygotowania polarnego. Zbierałem jak najwięcej informacji od tych, którzy już tam byli. O tym, jaki sprzęt trzeba zabrać, jakie ubrania, na co trzeba uważać.

Co Ci dała ta wyprawa?

Cieszę się, że powstała o niej książka. To świetne dopełnienie i zakończenie tej wyprawy. Zbieram mnóstwo pochwał, słowa uznania płyną od podróżników, polarników, ale także od zwykłych ludzi. Ciszę się, że o tym projekcie dowiaduje się coraz więcej osób.

Krzysztof Suchowierski

napisał książkę „Rowerem przez mrozy Jakucji”. Ukazała się nakładem wydawnictwa Inne Spacery. Do sprzedaży trafi w marcu. O wydawnictwie - które powstało w ramach stypendium prezydenta Białegostoku - i tej niezwykłej podróży opowie w czwartek o godz. 17 w Muzeum Wojska. Za tę ekspedycję białostoczanin na Festiwalu Kolosy w Gdyni otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku 2014”

witek
witek
Шеф
Шеф

Сообщения : 728
Дата регистрации : 2009-08-09

Километраж
Велокилометры в 2015 году:
Велосипедом через морозы Якутии. Left_bar_bleue0/0Велосипедом через морозы Якутии. Empty_bar_bleue  (0/0)

Вернуться к началу Перейти вниз

Опубликовать эту запись на: reddit
- Похожие темы

 
Права доступа к этому форуму:
Вы не можете отвечать на сообщения